Ana Sayfa Forumlar Forumlar Sohbet (Konu Sınırlamasız) In Love Wiş F-Body

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      scuba
      Katılımcı

Herkese Selam

Ben Yasin. Yasim 21 Istanbul sariyerde oturuyorum. Amerikan arabasi tutkum ( belki bazilariniz bilir ) Sariyer Muhallebicisinin sahibi Yusuf abinin beyaz, mavi seritli 1971 (70,72de olabilir ) Trans Am 455HO arabasini görünce basladi Muhtesem bir araba gercekten. Görüntüsü,diriligi.motor sesi herseyiyle mükemmel. Bir kac tane daha amerikan arabasi var semtimde. Futbolcu serkanin Siyah 1974 Firebird arabasi. Sariyerli bir gencte Kirmizi 1978 Trans am var sadece geceleri gazlayan. Gene siyah 1974 Camaro görüyorum fakat araba cok sessiz calisiyor 😯 sahibi genc bir cocuk sanirim sariyerin üstünde Koc üniversitesinde okuyor. Bir tanede 1971 sanirim GTO gördüm o da siyah ve inanilmaz temizlikte ve Cok gürültülü calisan bir araba.

Ben sanirim F-Body e asik oldum. Bir tane satin alip yavas yavas toplamak istiyorum. Fakat biliyorumki bu is o kadar kolay degil. Bulabildigim her türlü dökümani okuyorum. Ingilizcem iyi seviyede onun icin yabanci siteler cok isime yariyor. Kafamda 2.000$-3.000$ a project Car satin alip onu evimizin altindaki ufak garajda yavas yavas toplamak. ( En yakin arkadasim Sanayide kaportaci ) BAzilariniz unut hayal bunlar diyebilir. Ama insan hayalleriyle yasar dimi? 😆

Memo
      Katılımcı

Yasincim hoşŸgeldiin.

ınsan hayalleri olduğu sürece vardır di mi?

UğraşŸabilirsin garajında neden olmasınki ancak unutma bir sürü special tools etcgerekicektir. 2000-3000 USD lik bir arabayı toplamak için ayrıca F bodyler malesef bu fiyatlara pek kalmadı. kaldıysada ilk projen olarak altından kalkamıyacağın seviyede olabilir. YAni o paraya aldığındın bir arabayı A dan Z ye iç dişŸ motor kaporta alt takım vs vs yenilemen gerkicektir. Ayrıca şŸunuda söleyim arabayı bir kere aldıktan sonra sabretmek gerçekten zor. ǖle yavaşŸ yavaşŸ lafı sölemesi kolay ama uygulaması zor. Gerçekten çok uzarsa arabadan soğman muhtemel olabilir. Ama kendini en iyi sen tanırsın

ıyi şŸanslar

scuba
      Katılımcı

Hosbulduk Memo Tesekkür ederim.

Evet sanirim bulmak bayag bir zor olacak 2-3 bin $ a project car. ǖzelliklede F-Body. Olmassa bu süre icinde para biriktirip 5-6 bin dolara yürüyen Camaro yada TRans am. Aslinda project car daha cok uygun cünkü düsüncem icindeki makinayi cikarip US dan 3000 papele sifir makina getirmek. Böylelikle motor isi hallolmus olur. Yolda birakmaz KAportanin cok kötü olmasi önemli degil. Ameikan cürük olmassa olmaz bence güzelligi orda 😈 Arkaya konan 275 Lastikler ve CenterLine Fluted Hawk jantlar. durumu bence cok cok yönden örter 😉

piyu
      Anahtar yönetici

Yasin aramıza hoşŸgeldin,

Amerikan arabaları ile ilgili en çok bilgi içeren site olmak gibi bir hedefim var. Yabancı sitelerden öğrendiğin bilgileri bizimle paylaşŸabilirsin, herkesin çok işŸine yarar….

2-3.000usd gercekten hayal… suanda alabilecegin rakam 6.000usd civarıdır… ya da gercekten cok kotudur ki topla topla harca harca bitmez… ulkemizde bu is amerika’da yapıldıgı gibi olamıyor… orada 300-400usd’ye arabalar var. hurdalıktan alıp deniyorlar… olmadı zarar cok az oluyor… burada 6.000usd’ye alıp motor-kaporta-boya ıvır zıvır dedin mi en az 7-8000usd harcarsın… ben daha baska birsey alıyım dedin mi istedigin fiyattan satamazsın…

bence senin suanda kullanabilecegin ama ucuza yaptırabilecegin (mesela kaporta-boya icin arkadasım var diyorsun) konularda eksik bir arac bulman…

scuba
      Katılımcı

Hosbulduk Piyu. Tesekkür ederim

Okudugum bilgileri buraya bende yazmak isterim. Mesela ” Tips and Tricks ” ( Tavsiyeler ve Numaralar ) basligi altinda bir bölüm acarsan bende Amerikalilarin forumlarina yazdigi yazilari türkceye cevirip buraya yazabilirim.

2-3Bine araba bulma konusunda haklisin Piyu. GErcekten cölde su aramak gibi 😆 Mecbur parayi 6 bine tamamlayip bakinicam. Benim sana bir sorum var Piyu. Aklimda arabanin fenderlerini kaputunu ve ön burnunu cikarip. Komple fiberglass parca takmak. ( ön burunla fenderlerin oldugu bölüm tek parca + Kaput ) ǖn tarafi sadece fiberglass tan olan araba türkiyede varmi?? Böyle birseyin sana göre eksisi nedir?

auyilmaz
      Katılımcı

Guzel dusunceler, ah birde F-Body o fiyatlara bulmak mumkun olsaydi. Silbastan yapilacak otomobil icin 6k para vermek bana mantikli gelmiyor acikcasi, biraz daha bekler yapilmisina konarim. Yoksa o araca binsen dert, binemesen dert, toplasan dert, toplmasan dert… Dedigin gibi 2-3e alinsa tek sansin toplamak, o ayri… Gerci ben bir Camaro buldum, ama almaya icim vermedi, haciz durumlari vardi. “Ahini Almak” kelimesi beni hep korkutur.

Fiber konusuna gelince, aracin hafifler, ama kaza yapmamaya bak…

piyu
      Anahtar yönetici

kaput degisiminde yaylar metal kaput icin oldugundan yayları da degistirmen gerekiyor… dezavantaj olarak metal ile fiber’in boya tutmasının farklı olabilir… burun bolumunde en ufak darbede bile kotu bir goruntu olacak mecburen boyatacaksın… cok dikkat etmen gerekecek…

on bolumu de beraber degistirirsen hafifler ama aracın ayarlarını bozarmısın bilemiyorum… agırlık dagılımı ile ilgili konularda ilk hareket akunun bagaj atılmasıdır…

Anonim
      Ziyaretçi

Aslında fiber glass kaporta ufak çaplı kazalarda bence avantaj bile olabilir. Benim Fieroya truck orta ayar da çarptı. kaporta esnek olduğundan kırılma falan hiç olmadı ayrıca çizik dahi yoktu. 😉

NOMAD
      Katılımcı

ǖncelikle Yasin kardeşŸ hoşŸgeldin.

Yusuf abinin arabası bi zamanlar Etiler de dururdu, modeli 71 dir haklısın , güzelliğini yutkunarak izleyerek büyüdüm ben, sırf o güzelliği görmek için yürüyerek bi dünya yol yürürdüm.

Gördüğün GTO 67 model Ankarada Ali ıhsan usta topladı.

Belki 2-3 değil ama 4K dolara proje arabası bulabilirsin. Tabi arabam 74 ve altı olacak gibi bir şŸartın yoksa.

Fiber olayına gelecek olursak, ülkemizde tüm gövdesi fiber, hatta şŸasesi tubular olarak hazırlanmışŸ f body dahi var.

Senin projen için komple ön, kaput, kapılar, bagaj, plexi camlar biçiminde uygulamayı seçebilirsin. Bu sana oldukça masraflı görünebilir ancak bu sayede birçok detaydan (aksesuar, trim, molding, interior vs) tasarruf etmişŸ olursun. Diğer yandan mekaniğe yoğunlaşŸmana fırsat verir.
      Ama tüm bunlar sonucunda gündelik kullanabileceğin arac olmaktan çıkıp , yarışŸ arabasına dönüşŸür ve günlük kullanımların işŸkenceye dönmeye başŸlar.

BaşŸlangışŸ için kafanı daha fazla karışŸtırmıyım. Tekrar hoşŸgeldin 😉

scuba
      Katılımcı

Hosbuldum Nomand..
      Demek sende asiksin o 71 trans am a…. Kim olmazki?? 😉
      Bugün Hic görmedigim bir arabasini gördüm yusuf abinin. Yilini bilmiyorum ama tahminen 86-89 Trans Am GTA! Bu arabada cok deli görünüyordu 😈

Biriktiriyorum parami. 4bin 5 bin e sökük camarolar varmis. Fiber olayida oradan geldi aklima. Hem araba hafifler hemde her zaman istedigim araba görüntüsüne sahip alabilirim böylece (70-73model)
      BAzilariniz diyebilir sacma sapan birsey cikar ortaya. ǖnü 72 kici 76 gibi. Ama ne yapim hosuma gitmiyor 74-77 Camaronun önü. 78-81 ona eywallah! 😆

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Exit mobile version