Ana Sayfa Forumlar Teknik Motor (Engine) wesgate hakkında

• Bu konu 26 yanıt içerir, 5 izleyen vardır ve en son 18 yıl 4 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
26 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      vipervenom
      Katılımcı

arkadaslar wesgate tam olarak nedır

piyu
      Anahtar yönetici

hic bilmedigim bir konu ama turbosarj’ın fazla gelen havasının atıldıgı yer degil mi?

acmecamaro
      Katılımcı

turbo otomobillerde bulunur, turbo nun urettigi basinci inductiona (yani yakit hava karisimini motor sokma isi) aktarmadan once o makinenin kullanabilecegi maximum boost miktarini belirler ve o sevoyede basinci ayarlariz, artan basinci da vastegate vasitasi ile disari atilir.
      Yani senin turbon 15pis boost uretiyor ama makinen maximum 12psi kaldiriyor, o zaman kalan 3psi i vastegate disari atiyor…

vipervenom
      Katılımcı

tesekkur ederım cok saol bıraz kafamı zorlayan bır soruydu

XLR-V
      Katılımcı

Benim icinde bilgilendirici bir sey oldu . Anladigim kadariyla bir cesit check valf bu wastegate denen nesne

acmecamaro
      Katılımcı

Ewet dogru ayarlanabi;ir bir check valve…belli bir basinctan fazlasini disari atiyor…

vipervenom
      Katılımcı

bildigim kadarıyla da turbo türbinin hemen arkasında gorev yapar

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

cuf cuf seside bundanmı çıkıyor??

acmecamaro
      Katılımcı

hayir o blowoff valve…pis japonlar takiyor…

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

peki bu cuf cuf valve lerin takıldığı yer wesgate olabilirmi??

XLR-V
      Katılımcı

cuf cuf valve mi ? lmao

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

güzel isim ama cuf cuf valve

XLR-V
      Katılımcı

Ona suphe yok enfes bir bulus
      Aynen , biskuvi kasa pardon neydi o ya yumurta kasa mi ne onun gibi iste

acmecamaro
      Katılımcı

wastegatein cikisi olmasi gerek…ama takmayi dusunmedigimden arastirmadim…ne o oyle japon arabasi gibi…

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

evet capona benzememeli kesinlikle

vipervenom
      Katılımcı

saolun arkadaslar cevaplarınız ıcın wesgate olayı da gecen hafta nette doılasırken 2002 model mustang cobra denk geldı twın turbo yazıyordu 940 ps lıstesını actıgımda orda denk geldı wesgate aklıma takıldı bır sorıyım dedım

XLR-V
      Katılımcı

940 PS ???? 😯
      Garanti NOS falan da yapmislardir yoksa o kadar guc uretebilir mi ?

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

nos dedinizde abi aklıma bişŸi geldi bu hidrojen varya

nos yerine hidrojen ve oksijen bassak motor uçarmı???

mesela kalbüratörün hava emişŸine oranlı olarak oksijen yada azot u hafiften koklatıp benzinede hidrojen karışŸtırsak nekadar patlayıcı olur????

XLR-V
      Katılımcı

Bunun dusuncesi bile cok tehlikeli bence .Ok, hidrojenle calisan arabalarda var ama NOS da aslinda cok tehlikeli bir sey ve eger iyi monte edlimemisse her an arabanin havaya ucma riski de var .Bunu gecenlerde uye oldugum sitede ve grupta da tartistilar ve Nitrious Oxide’in bile ne kadar tehlikeli bir sey oldugundan bahsettiler .
      Kaldi ki hidrojen cok daha tehlikeli bir maddedir .

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

hurda bi amerikanım çöpe atacak bi 6 silindirim olursa ( 6 silindir var )

denemk istiyorum .. iyi şŸeyler olabilir dozaj iyi ayarlanırsa yada pistonlara igtmeden de patlayabilir haha emme manifoltu çamurluktan çıkmaz inşŸallah

vipervenom
      Katılımcı

yo hayır nos yoktu dedıgım gıbı cıft turbo 940 ps ayrıca ozellıkle bır amerıkanın 940 ps uretmesı ıcın nosa gerek yok dedıgım gıbı mustangde nos yoktu tam lıstesını defalarce ınceldım

acmecamaro
      Katılımcı

turbo ve nos ayni anda basmak icin crank,rod ve piston ve konularda binlerce dolar harcaman gerek, arica nos bir sogutma ve yanma hizlangirma etkisi yapar bu da detonasyon a neden olur, turbo da da boost detonasyona neden olur bendenle her ikisini bir arada kullanbilmek icin atesleme konusunda bir kac firin ekmek yemek gerek….. oyle musluk contasi gibi takilmiyor bu parcalar

vipervenom
      Katılımcı

acme kesınlıkle haklısın ama sende takdır edrsınkı ulke olarak otomobıl ve sporlarına bıraz yabancı oldugumuz ıcın herkes kafasına gore bıseyler yazıyo cızıyo sanırım herkes modıfıyeyı motor sporlarını underground oyunu kadar basıt zannedıyor ayrıca bırsey soyledıgın zamanda sen kotu oluyorsun acayıp acayıp cevaplar alıyorsun sanırım sende bu tur seylerı yasıyorsundur ama nasıl olsa sen gercegı neyın ne oldugunu bıldıgın ıcın cogu zaman hıcbırsey soylemıyorum haklsın arkadssım sen dogrusun soyleyıp gecıyorum

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

bana taşŸ attıysanız gelmedi

vipervenom
      Katılımcı

hayır sana tas atmadım merak etme ben genel olarak turkıyenın ortamında n bahseettım

Mustafa YÜKSEL
      Katılımcı

sevindim

Anonim
      Ziyaretçi

selam

wastegate:
      turbo olan arbalarda turbo boost ettigi andan sonra, basinci sabit tutmak icin kullanilan valf dir. baska 1 degisle 15 psi boost etmek istiyorsun 16 etmemesi icin fazla olan basinci tahliye eder….

eksoz tarafinda bulunur yani turbonun uzerinde yada hemen once..

blow off :
      turbo arabalarda cuf diye duyulan ses….ayaginizi gaz pedalindan cektiginiz anda kelebek kapanir fakat turbo nun pervanesi hala donmeye devam eder ..bu zaman icerisinde arada kalan basincli havanin geriye donerek turbonun pallerine tazik yapmamasi icin havayi disari atamda kullanilan valf

turbo ile kelebek..yada intercooler ile kelebek arasinda bulunur

saygilar

sami

26 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Exit mobile version